Seljaci prekinuli prosvjed nakon što ih je premijerka Kosor pozvala na razgovor
Tekst: I.Ć.,M.M., R.R., B.K., P.V.
Foto: Željko Mužević, Miroslav Kiš, Damir Glibušić (Cropix)
PROSVJED seljaka prekinut je nakon što je premijerka Jadranka Kosor prosvjednicima uputila poziv da idući četvrtak dođu na razgovor u Vladu. Okupljenim seljacima obratio se Matija Brlušić iz Udruge Brazda nakon čijeg govora su se seljaci u 15 sati mirno razišli, ali ostavili su otvorenom mogućnost novih prosvjeda.
"Današnja reakcija policije nam je dobra škola za idući put. Kad opet budemo organizirali prosvjed, o tome nećemo nikog obavijestiti nego ćemo jednostavno izaći na ulice", kazao je Brlušić.
Policija: Seljaci su surađivali, nije bilo incidenata
Načelnik Ureda ravnatelja Ravnateljstva policije Krunoslav Borovec priopćio je kako je u prosvjedu sudjelovao "manji broj osoba s traktorima". Policija je zbog seljačkog prosvjeda, navodi se u priopćenju, uspostavila kontrolne punktove na kojima su traktori zaustavljani, a vozači upozoravani na zakonske odredbe Zakona o javnom okupljanju i Rješenju o zabrani predviđene blokade graničnih prijelaza sve sa ciljem sprječavanja blokade prometa.
"Tijekom proteklih aktivnosti ostvarena je puna suradnja i kooperativnost sa seljačkim udrugama te su okupljanja prošla bez incidenata. Obzirom na navedeno, u cjelokupnom osiguranju sudjelovali su policijski službenici iz područnih policijskih uprava Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske i Brodsko-posavske te nije bilo potrebe za angažmanom dodatnih snaga iz drugih policijskih uprava", stoji u priopćenju.
Tri udruge prosvjedovale, dvije se dogovorile
Podsjećamo, tri seljačke udruge ipak odlučile danas prosvjedovati usprkos pokušajima ministra Čobankovića da u posljednji tren "dogovori primirje". No, seljaci su odlučili da ipak neće blokirati dio hrvatskih graničnih prijelaza, već da će samo biti u njihovoj blizini. Riječ je udrugama Brazda, HSS Vukovarsko-srijemske županije i Koordinacija udruga Požeško-slavonske županije.
> Čobanković se dogovorio s dvije seljačke udruge, ali ostali i dalje prijete prosvjedom
> Traktori napustili Zagreb, ratari se osjećaju prevarenima
ZUSSB i Udruga poljoprivrednih proizvođača središnje Hrvatske jučer su odustali od prosvjeda i najavili kako će i dalje pregovarati s Vladom i ministrom Čobankovićem.
Naoružani policajci i blokade na cestama
Prema prvim neslužbenim podacima u prosvjedima je sudjelovalo oko 500 traktora, a prosvjednici kada su vidjeli naoružane policajce i blokade na cestama govorili su da se radi o "povratku u devedesete".
Kako su nam javlili sami seljaci, u Okučanima je bilo najnapetije. Više od trideset traktora koji su namjeravali blokirati granični prijelaz u Staroj Gradišci zaustavila je policija.
Kordon policije uspio ih je zaustaviti na željezničkoj pruzi, pozivajući na potpis ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka kako su prosvjedi zabranjeni. No, gnjevni seljaci nisu pokazali volju za maknuti traktore s ceste. Štoviše, dio njih povicima je poručio policajcima da ih s pruge može maknuti jedino ministar Čobanković.
Maknuli se s ceste u Tovarniku
Prema izvještajima s terena konvoje traktora nadlijetali su policijski helikopteri. Isto tako, javljeno nam je kako je dvadesetak traktora pokušalo prići graničnom prijelazu Tovarnik. No prije same granice dočekao ih je kordon policije koji se pozvao na jučerašnju odluku o zabrani prosvjeda.
Prosvjednici su se sklonili s ceste, odnosno pomaknuli su svoje traktore na travu uz cestu.
Policija je traktore zaustavila odmah na ulazu u grad Županju, a blokirajući cestu, a samim time i traktore zapriječili su prolaz prema obližnjem graničnom prijelazu. Organizatori govore kako je 500 traktora u policijskoj blokadi, a osim blokada na cesti neki traktori su zaustavljeni još na izlasku iz kuće i gospodarstava.
Odgovorni su ministri Karamarko i Čobanković
"Prema našim informacijama policija patrolira okolnim selima i ljudima ne dopušta da s traktorima uopće izađu iz dvorišta, kako onima koji su krenuli na prosvjede tako i seljacima koji su pošli raditi na svoje njive", rekao je okupljenim novinarima predsjednik županijskog HSS-a Tomislav Pokrovac dodajući kako je situacija i više nego dramatična, a odgovorni su ministri Tomislav Karamarko i Petar Čobanković.
Seljaci kraj Županje koje su zaustavili policajci revoltirani su postupcima policije i kažu kako ih sadašnje stanje podsjeća na ono iz devedesetih godina, osim što sada ide "Hrvat na Hrvata". Dio seljaka nosi poruku "Čobane, nisu ovce na prodaju".
Policija je u strahu od prosvjeda blokirala poljske putove i križanjima, što je po mišljenju seljaka nepotrebno, nemoralno i nenormalno.
Čobanković: Pa samo ih je 130!
"Pa samo je 130 traktora. Vi zaključite jesu li prosvjedi uspjeli ili ne", komentirali su danas u ministarstvu poljoprivrede dodajući da je velika većina udruga poljoprivrednika odustala od prosvjeda.
"Ako vam kažem da u Hrvatskoj postoji 180.000 poljoprivrednih domaćinstava, od čega njih 80.000 koristi poticaje. Kao što sam rekao na prosvjedu je oko 130 traktora, pa sad vi sami recite i zaključite je li prosvjed propao ili nije", rekao je Čobanković upitan za komentar o današnjim prosvjedima. .
Akciju policije Čobanković je danas obrazložio mjerama zaštite turizma te još jednom obećao da će idući tjedan biti isplaćeno 60 posto poticaja za pšenicu i uljanu repicu odnosno oko 300 milijuna kuna.
Dokument nije potpun
Podsjetimo, MUP je još jučer potvrdio da su prosvjedi seljaka - zabranjeni.
Nezadovoljni seljaci kažu kako dokument koji im je dao na potpis ministar Čobanković nije potpun. Tako u dokumentu nije definirana jedinstvena cijena pšenice i to za ovu godinu, ne jamči se ni isplata prošlogodišnjih poticaja u visini od 205 milijuna kuna, dok se tek jamči 1300 kuna poticaja za pšenicu roda za ovu godinu.
Već ranije seljacima je obećano kako će poticaj za ovu godinu biti 2250 kuna, što je ocijenjeno kao još jedan pokušaj prevare od strane Vlade Jadranke Kosor koja se ne drži obećanja iz Zagreba u lipnju kada su seljaci prekinuli blokadu Zagrebu.
Seljake podržao i Nezavisni cestarski sindikat
Podršku seljačkim prosvjedima u ime Nezavisnog cestarskog sindikata dao je predsjednik NCS-a Mijat Stanić koji smatra da su seljaci s pravom izašli na ceste jer je njihova borba pravedna. "Vrijeme je da počnemo jesti svoju hranu, ako već ne možemo voziti svoje automobile. Vrijeme je da se napokon prestane s uništavanjem sela", kaže Stanić.
Mesić: Bolje mršava nagodba nego debela parnica
"Demokratsko je pravo svakog u ovoj zemlji da javno izrazi svoje mišljenje ako s partnerom ne može kroz pregovore naći zajednički jezik, ali, kao što se u narodu kaže, više vrijedi mršava nagodba nego debela parnica", mišljenje je predsjednika Mesića o seljačkim prosvjedima.
"Ovo sve skupa više liči na parnicu, zato što je sporo. Neke se stvari mogu prije dovršiti ako se ide na dogovor. Zato sam ja predložio da se prije drastičnih poteza pokuša naći rješenje. Ja sam uvijek za dogovor, ali u krajnjem slučaju podržavam i drastično izražavanje volje", kaže Mesić.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati