Sijamske blizanke spojene trbuhom stigle u Australiju na operaciju
SIJAMSKE blizanke iz Butana stare 14 mjeseci i spojene trbuhom stigle su u Australiju kako bi ih doktori razdvojili operacijom, piše CNN.
Doktor Joe Crameri iz Kraljevske bolnice za djecu u Melborneu rekao je kako doktori pregledavaju blizanke Dawu i Nimu Pelden. Nadaju se da će ih uspjeti odvojiti kako bi mogle nastaviti živjeti odvojeno. Djevojčice sada žive jedna okrenuta prema drugoj te se ne mogu samostalno kretati.
Blizanke su spojene na trbuhu te će im morati razdvojiti crijeva i jetru
Crameri je uvjeren kako će jedna operacija biti dovoljna da se djevojčice razdvoje. On je dio šesteročlanog tima doktora i desetak medicinskih sestara koji će sudjelovati u ovoj za blizanke životno važnoj operaciji. Predviđa da bi operacija mogla trajati više sati.
Crameri je izjavio kako su svi sijamski blizanci posebni po načinu na koji su spojeni. Blizanke koje će operirati, kako kaže, najviše su spojene na području abdomena te nešto manje u nižem dijelu prsa.
“Znamo da su ključni dijelovi na koje ćemo se morati koncentrirati crijeva i jetra. Nadamo se da nećemo morati dirati prsa”, kazao je Crameri.
Prve sijamske blizanke u Butanu
Sredstva potrebna za operaciju razdvajanja djevojčica prikupila je fondacija Children First. Riječ je o oko 180 000 dolara.
Elizabeth Lodge, direktorica fondacije, izjavila je kako su djevojčice u zadnje vrijeme razdražljive pa se majka veseli operaciji.
Djevojčice su rođene putem carskog reza i vjeruje se da su prve sijamske blizanke u Butanu.
Rijedak fenomen - 1 par sijamskih blizanaca na 200 000 rođenja
Članovi doktorskog tima koji će razdvojiti blizanke već su obavili sličnu operaciju 2009. godine nad sijamskim blizankama Trishnom i Krishnom iz Bangladeša. Blizanke su bile spojene vrhovima glava i imale zajednički krvotok te dio moždanog tkiva. Uspješno su razdvojene nakon operacije koja je trajala 27 sati, unatoč tome što su doktori smatrali da je šansa da ih uspiju razdvojiti tek 25 posto.
Sijamski blizanci rijedak su fenomen. Prema podacima Sveučilišta u Marylandu jedan par sijamskih blizanaca rađa se na svakih 200 000 rođenja. Otprilike 70 posto su žene. Znanstvenici vjeruju da se sijamski blizanci razvijaju iz oplođenog jaja kod kojeg nije došlo do potpune podjele tijekom ranog fetalnog razvoja. Uspjeh operacije ovisi o tome gdje su blizanci spojeni te koliko organa dijele.
Termin sijamski blizanci potječe od tajlandske braće koji su živjeli u 19. stoljeću kad se Tajland zvao Siam. Bili su spojeni cijelog života te su nastupali u cirkusu pod imenom "Sijamski blizanci". Bili su spojeni tkivom, mesom i zajedničkom jetrom, a umrli su u 63. godini.