ŠTO KAŽE ZNANOST Tko je moralniji - siromašni ili bogati?
Foto: Wikipedia,123rf
IDEJU da su siromašni moralniji od bogatih kroz povijest su promovirali brojni filozofi i teolozi. Među ostalim, Biblija poručuje da će lakše deva proći kroz ušicu na igli nego što će bogataš ući u kraljevstvo Božje. Kakav je vaš odgovor na pitanje iz naslova?
U prilog istoj ideji govori jedno istraživanje iz 2013. koje je pokazalo da bogatiji imaju manje empatije, ali i da lakše djeluju za veće dobro.
U njemu su Stéphane Côté s University of Toronto te Paul Piff i Robb Willer s Berkeleya od sudionika tražili da riješe dilemu bacanja čovjeka s mosta. Rezultati su konzistentno pokazali da su bogati manje empatični i spremniji čovjeka baciti s mosta.
U drugom dijelu studije sudionicima su rekli da igraju online igru s četvero drugih ljudi te da im je nasumično dodijeljena uloga onoga koji odlučuje. Prema pravilima igre svim sudionicima dodijeljeno je po 5 dolara, no onaj tko odlučuje ima pravo uzeti novac od nekog drugog sudionika. Svaki dolar koji uzme, odmah se udvostručuje i u tom dvostrukom iznosu može darovati trojici preostalih igrača. Drugim riječima, odlučivač može uzeti jedan dolar i potom trojici suigrača može podijeliti svakome po dva. Tako se svaki dolar pretvara u šest. Pritom određivač ništa od oduzetog novca ne može uzeti za sebe. Uobičajeno, svi sudionici ispunili su upitnike iz kojih su autorice odredile njihov socioekonomski status i empatiju.
Rezultati studije pokazali su da su bogatiji bili manje empatični, da su osjećali manje sažaljenja za igrače kojima su uzimali novac te da su uzimali više nego što su to činili siromašni. No također je pokazala da su oni time učinili najveće dobro za cijelu zajednicu.
Treća studija bila je po svemu nalik na drugu osim što se od sudionika tražilo da napišu nešto o osjećajima žrtava kojima će uzeti novac prije nego što će to stvarno učiniti. U toj studiji nije bilo razlike u količini novca koji su uzimali bez obzira na klase. Drugim riječima, promišljanje osjećaja žrtve povećalo je empatiju bogatih.
Psychology Today ističe da se ovi nalazi ne mogu uzeti kao opravdanje za sve oblike nemoralnog ponašanja bogatih. No poručuje da mogu poslužiti kao neki uvid u mogućnosti da se bogati navedu da budu darežljiviji. A kada oni postanu darežljivi, korist za društvo može biti golema.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati