Što sve stoji u imovinskim karticama državnih tajnika? Hrpa neprijavljene imovine
PORTAL Oštro je istražio imovinske kartice državnih tajnika te otkrio brojne nepravilnosti.
U nastavku prenosimo njihov tekst:
Željka Josić, Špiro Janović, Domagoj Orlić i Spomenka Đurić - tek su neka od imena državnih dužnosnika manje poznatih hrvatskoj javnosti. Oni su državni tajnici, a imenovala ih je vlada čiju politiku provode u ministarstvima i središnjim uredima. Trenutno ih ima 50, a plaće im se kreću u rasponu od 2000 do 3100 eura.
Oštro je istražio što posjeduju državni tajnici i koliko su transparentni u ispunjavanju imovinskih kartica. Svi zajedno prijavili su Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa 335 nekretnina, a Oštrovi novinari otkrili su 58 neprijavljenih te 14 pogrešno prijavljenih nekretnina. Dvoje državnih tajnika - Tomislav Mihotić te Irena Petrijevčanin - svoje imovinske kartice nisu podnijeli na vrijeme.
Zaboravljene dalmatinske kuće
Državni tajnici nisu prijavili kuće, šume, vinograde, livade i oranice.
U Vinišću pokraj Trogira nalazi se kuća veličine 486 četvornih metara u suvlasništvu supruge Tomislava Mihotića, državnog tajnika u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture. Nekretninu nije prijavio Povjerenstvu.
Zapravo, Mihotić, koji je državni tajnik od studenog 2016. godine, Povjerenstvu nije ni predao imovinske kartice za 2022. i 2023. godinu. To je učinio tek u lipnju 2023. godine, nakon što su novinari Oštra Povjerenstvu poslali upit o njegovim imovinskim karticama. Zbog ovog propusta Povjerenstvo je Mihotiću u listopadu izreklo opomenu koja još nije objavljena na njihovoj stranici.
Tomislav Mihotić nije odgovorio na upit Oštra.
Sjevernije na obali, u Selinama, nalazi se kuća veličine 271 kvadrata u suvlasništvu državne tajnice Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marije Pletikose koju nije prijavila Povjerenstvu. Uz nju, propustila je prijaviti šume i pašnjake ukupne veličine 14.014 četvornih metara Selinama te više od 6000 kvadrata zemljišta u susjednom Starigradu.
Pletikosa je objasnila da je riječ o naslijeđenim nekretninama koje se "prenose s koljena na koljeno i imaju niz suvlasnika" ili, u slučaju jednog pašnjaka, o nekretnini gdje stvarni vlasnik nije upisao svoje vlasništvo, pa njezino ime još stoji u zemljišnim knjigama.
"Suvlasničke udjele na citiranim nekretninama ne koristim ni na koji način, a upis istih u imovinsku karticu, ako se pokaže potrebnim, će se izvršiti u što je moguće kraćem roku", odgovorila je Pletikosa za Oštro.
Najavljuju da će upisati nekretnine
Malo južnije, u Zadru, državni tajnik Bernard Gršić iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva prijavio je suvlasništvo supruge nad kućom veličine 353 kvadrata te građevinskim zemljištem veličine 350 četvornih metara.
Suvlasništvo nad kućom upisano je u imovinskoj kartici kao izvanknjižno, no istraga Oštra pokazala je da je riječ o knjižnom vlasništvu u zemljišnim knjigama opisanom kao oranica. U odgovoru za Oštro Gršić je rekao kako su nekretnine dio nasljedstva njegove supruge te da je riječ o kući i garaži izgrađenim sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
"Navedeni objekti u Zadru bili su predmet legalizacije koja je, prema mojim saznanjima, provedena u prošloj godini i proslijeđena na upis u zemljišne knjige. Stoga će po upisu u zemljišne knjige tako biti uneseno u imovinskoj kartici", objasnio je Gršić.
Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, na Hvaru je prijavio vlasništvo nad četiri kuće i zemljištima ukupne veličine veće od 240.000 četvornih metara, no na istom otoku propustio je prijaviti poslovnu zgradu s dvorištem veličine 227 kvadrata u Vrbanju i zgradu u Svirču.
Nekretnina u Vrbanju prijavljena je kao građevinsko zemljište. U odgovoru za Oštro Milatić je rekao kako se radi o bivšem vrtu koji je postao dvorište i na kojemu su, uslijed upisa sagrađenih objekata, sada zgrada, nadstrešnica i dvorište. Najavio je kako će nekretninu upisati pri ažuriranju nove imovinske kartice.
Nekretninu u Svirču Milatić je prijavio kao šumu veličine 417 kvadrata, dok je u zemljišnim knjigama ona opisana kao oranica, a katastar i satelitske snimke pokazuju kako je riječ o kući. Za Oštro je rekao da ona u stvarnosti nije njegova, no s obzirom na to da je upisan u zemljišnim knjigama kao vlasnik, Povjerenstvo ga je 'doslovno prisililo' da je prijavi. Pretpostavlja da se rođak u čijem je vlasništvu uknjižio. Ovu česticu u ovogodišnju prijavu neće uključiti jer u stvarnosti nije njezin vlasnik.
Nesređene zemljišne knjige i neprijavljeni vinogradi
Milatićev kolega u Ministarstvu, državni tajnik Mile Horvat, u Kneževim Vinogradima prijavio je jednu kuću. Prema nalazima Oštra, stotinjak metara dalje stoje još dvije njegove kuće s oranicama koje nije prijavio.
U jednoj od neprijavljenih kuća registrirana je i tvrtka Libertas Agro, koju je osnovala Visoka poslovna škola Libertas 2010. godine, a bavi se, između ostalog, proizvodnjom i prometom vina.
Visoka poslovna škola Libertas, nakon spajanja s Međunarodnim sveučilištem u Dubrovniku, 2016. godine postaje Sveučilište Libertas - koje je trenutni vlasnik tvrtke Libertas Agro.
Iz Sveučilišta su odgovorili Oštru kako je poslovna strategija tvrtke "proizvodnja vina male kvantitete, ali visoke kvalitete" te da su Kneževi Vinogradi odabrani upravo zbog geografskih obilježja i podrijetla sorti grožđa za proizvodnju kvalitetnih vina. Dodali su i kako je Libertas Agro kupio 2010. vinograd površine 41.522 četvorna metra od Mile Horvata te da je njegov sin glavni vinar društva.
Kako je Oštru objasnilo Sveučilište Libertas, sjedište tvrtke Libertas Agro nalazi se na adresi jedne od Horvatovih neprijavljenih kuća, a koriste i podrum na adresi prijavljene kuće.
Horvat, koji je do dolaska na mjesto državnog tajnika bio zastupnik Hrvatskog sabora iz redova Samostalne demokratske srpske stranke, propustio je prijaviti i tri vinograda ukupne veličine 21.171 kvadrat, od kojih se jedan nalazi uz inače prijavljenu vikendicu u vlasništvu njegove supruge u Kamencu.
Mile Horvat nije odgovorio na upite Oštra.
Nije prijavio nekretnine supruge
Domagoj Mikulić iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU nije prijavio nekretnine svoje supruge koje je naslijedila 2015. godine. Ona je jedna od brojnih suvlasnica oranica, pašnjaka, livada i pripadajućih gospodarskih građevina ukupne veličine 8750 četvornih metara u Runoviću pokraj Imotskog. U susjednom Podbablju suvlasnica je male kuće te livada, oranica, pašnjaka i vinograda ukupne površine 27.244 kvadrata.
Mikulić je Oštru odgovorio kako je riječ o imovini koja je, "s obzirom na udio u vlasništvu te nesređenost zemljišnih knjiga, u ovom trenutku u potpunosti bezvrijedna i nemoguće ju je fizički definirati".
O ovom se pitanju početkom siječnja ove godine konzultirao i s Povjerenstvom. Oni su mu rekli da te nekretnine može prijaviti u sljedećoj imovinskoj kartici jer svakako mora uskoro podnijeti novu. Povjerenstvo je Oštru odgovorilo kako trenutno nema podatke o tim nekretninama, pa se i ne može izjasniti o tome kada su inicijalno trebale biti prijavljene.
U Zagrebu na Vukomercu Stipe Mamić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, nije prijavio suvlasništvo kuće koju je 2022. godine stekao ugovorom o darovanju. Iako ona ima potrebne dozvole, u zemljišnim se knjigama još vodi kao livada. Na upite Oštra nije odgovorio.
Neprijavljene šume
Terezija Gras, državna tajnica u Ministarstvu unutarnjih poslova, nije prijavila šumu veličine 8797 kvadrata u Šarengradu kod Iloka. Oštru je odgovorila kako nije bila svjesna uknjižbe vlasništva niti je primila službenu obavijest o istome te da tek treba uslijediti ostavinska rasprava nakon nedavne smrti njezina oca.
Gras je dodala kako je zatražila mišljenje i uputu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, u skladu s kojima će i postupiti.
I Silvio Bašić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva, za Oštro je rekao kako nije bio svjestan naslijeđene nekretnine upisane na njegovo ime. Bašić je, naime, jedan od suvlasnika šume veličine 8590 četvornih metara na otoku Viru pokraj Zadra.
"Dotičnu nekretninu kupio je davno moj pokojni otac, ali nisam znao da ju je uknjižio na mene. Kad je umro, na ostavinskoj raspravi sam se odrekao svega u korist majke. Tako sam smatrao da je i ta nekretnina sada uknjižena na nju", odgovorio je Bašić za Oštro. Poručio je kako će u novoj imovinskoj kartici dodati i ovu nekretninu.
Državna tajnica Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine od 2016. godine Dunja Magaš, koja je prije bila i zamjenica župana Brodsko-posavske županije, nije prijavila stan veličine 60 kvadrata u Slavonskom Brodu, čiji je suvlasnik njezin izvanbračni partner. U odgovoru za Oštro rekla je kako nekretnina nije u vlasništvu njezina izvanbračnog partnera od 2006. godine te da je sklopljen ugovor o njezinu darovanju.
Magaš je prijavila partnerovo vlasništvo nad vinogradom veličine 946 četvornih metara, no satelitske snimke pokazuju kako se na nekretnini nalazi i jedan objekt.
Vinogradi
Magaš je Oštru rekla kako je u imovinskoj kartici iz 2020. godine u napomeni navela da se u vinogradu nalazi i jednostavna građevina za povremeno stanovanje veličine 51.95 kvadrata s odlukom o legalizaciji. Dodala je i da se točni podaci o načinu korištenja zemljišta, odnosno vinograda, nalaze u katastru.
U imovinskoj kartici nalazi se i kuća s okućnicom u Slobodnici pokraj Slavonskog Broda veličine 107 četvornih metara, također u vlasništvu njezina izvanbračnog partnera. No prema podacima zemljišne knjige, ova kuća i pripadajuće zemljište zapravo imaju površinu 3494 kvadrata.
Magaš je objasnila da je u spomenutoj napomeni iz 2020. godine navela kako se na toj površini uz kuću nalaze dvorište, zgrada, oranica te još jedna kuća. "Umjesto površine kuće od 107 m2 treba pisati površina od 3494 m2", poručila je, dodajući kako će ispravke napraviti kad Povjerenstvo završi izmjene svog informatičkog sustava.
Nesrazmjer u prijavljenoj površini imovine novinari su pronašli i kod Mladena Pavića, državnog tajnika Ministarstva poljoprivrede. Njegova supruga vlasnica je kuće s okućnicom veličine 163 kvadrata u Resniku, stoji u Pavićevoj imovinskoj kartici, no pripadajući zemljišnoknjižni izvadak pokazuje ukupnu veličinu od 426 četvornih metara.
"Riječ je o omašci pri unosu površine nekretnine", odgovorio je za Oštro Pavić. Pri provjeri nekretnina prijavljenih u imovinskim karticama državnih tajnika Oštro nije uspio identificirati 50 nekretnina te provjeriti jesu li točno upisali podatke o njima.
Nema nekretnine, nego tvrtku s nekoliko stanova
Četiri državna tajnika - Ivan Vidiš, Zdenko Lucić, Krešimir Partl te Josip Bilaver - nisu prijavili nijednu nekretninu, a Oštro, prema dostupnim podacima, to može i potvrditi.
No supruga Josipa Bilavera, državnog tajnika u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture te nekadašnjeg saborskog zastupnika, vlasnica je tvrtke Miva jadera, koja ima četiri stana u Zadru, a 2023. godine kupila je i oranicu veličine 859 četvornih metara.
Osim supruge Josipa Bilavera, još šest bračnih partnera državnih tajnika posjeduje udjele u ukupno 10 različitih tvrtki. Prema podacima Državne riznice, pet tvrtki povezanih s bračnim partnerima Margarete Mađerić, Ivice Poljička i Vedrane Šimundže-Nikolić poslovalo je s različitim državnim institucijama. Od 2016. godine, odnosno za vrijeme njihova mandata na javnim funkcijama, za njihove usluge isplaćeno je ukupno 182.000 eura javnog novca.
Margareta Mađerić odgovorila je Oštru kako njezin suprug više nije zaposlenik niti ima suvlasničke udjele u odvjetničkom društvu kojem je isplaćivan javni novac. Prema saznanjima njezina supruga, društvo nije imalo ugovore o zastupanju s ministarstvima, pa pretpostavlja da je riječ o isplatama u kojima je društvo zastupalo stranke u sporovima s ministarstvima, a koje su ostvarile uspjeh u sporu.
Promjena suvlasništva je, kaže Mađerić, nastupila potkraj 2023. godine i u imovinskoj će kartici biti izmijenjena u zakonskom roku.
Osim poslovnih udjela, u imovinskim karticama državnih tajnika navedena su i dva obiteljska poljoprivredna gospodarstva. Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, OPG Ive Milatića u 2022. financijskoj godini ostvario je 10.612 eura potpora, a OPG Silvija Bašića 1264 eura potpora.
Što se tiče štednje, nju su prijavila 23 državna tajnika. Najviše, 470.000 eura, uštedio je Hrvoje Bujanović iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, dok je Margareta Mađerić, bivša saborska zastupnica, a danas tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, uštedjela 403.000 eura. Treći po visini štednje je Željko Uhlir iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, s oko 126.000 eura.
Kredite pak ima 31 državni tajnik. Najviše zaduženje prijavio je Ivo Milatić, čija dva kredita zajedno iznose gotovo 362.000 eura.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati