Sve se više govori o pregovorima. Možda je "ciparski model" rješenje
NEDAVNO je zamjenik ministra vanjskih poslova Ruske Federacije Ryabkov rekao da su ovoj fazi pozicije Ukrajine i Rusije nekompatibilne. Naravno, to nije "otkrivanje tople vode", jer Kijev i Moskva otpočetka rata postavljaju dijametralno suprotne uvjete za okončanje rata.
Međutim, postoje točke u kojima se stavovi Kijeva i Moskve podudaraju. Ni Kijev ni Moskva ne traže samo "zamrzavanje" konflikta, kao što se dogodilo u 2015. godini s Minskim sporazumima. I Kijev i Moskva traže okončanje rata kroz konačno rješenje onih pitanja koja su im u interesu, uz punu pravnu formalizaciju.
Jermakov posjet Washingtonu
Tako američki mediji, u kontekstu posjeta šefa Ureda predsjednika Andreja Jermaka Washingtonu, pišu da je ukrajinska strana izrazila spremnost za početak pregovora s Ruskom Federacijom, ali istodobno se spominje da to mora biti "održivi mir". S obzirom na nedavne izjave ukrajinskog predsjednika, kao i istraživanja javnog mnijenja u Ukrajini, ovo i nije nešto iznenađujuće.
Ukrajina, prije svega, podrazumijeva dobivanje sigurnosnih jamstava kroz ulazak u NATO savez. Predsjednik Zelenski je to i nedavno prilično jasno artikulirao, kada je rekao da je Ukrajina spremna na prekid vatre duž prve crte, odustajanjem od zahtjeva da se nastavi rat dok se ne uspostavi kontrola na granicama iz 1991. godine, u zamjenu za pristup NATO savezu.
Među nekim analitičarima postoji mišljenje da je takva formulacija samo pokušaj Kijeva da u početku poremeti dogovore SAD-a i Ruske Federacije, koja zahtijeva neutralni vojni status Ukrajine. No, svejedno, to odražava logiku ukrajinske administracije - rezultat pregovora mora biti takav da jamči da Rusija više neće napasti Ukrajinu, a ulazak u NATO u Kijevu vide kao najizravniji način rješavanja tog pitanja. S druge strane, sam savez nije ponudio takvu opciju, ali to je posebna tema.
Ruska pozicija
Što se Rusije tiče, predsjednik Putin je osobno iznio svoje uvjete još u lipnju 2024. godine. Oni uključuju neutralni vojni status Ukrajine, ustupanje četiri ukrajinske regije Rusiji, odnosno formalizaciju pravnog statusa tih regija.
Uz to, uvjeti su ukidanje sankcija te "demilitarizacija" i "denacifikacija" Ukrajine. To znači da bi Rusija inzistirala na tome da Ukrajina ima ograničen broj vojnika i ograničen broj vojnog arsenala, kao i na pravima poput uvođenja ruskog jezika i sl.
No, slično kao na primjeru Ukrajine, povremeno se piše da je Kremlj spreman razmotriti te zahtjeve, poput onog da se cjelokupne ukrajinske oblasti formalno-pravno dodijele Ruskoj Federaciji. Ipak, istini za volju, Moskva takvu spremnost nije službeno potvrdila. Istovremeno, Kremlj neprestano naglašava dva uvjeta: neutralni vojni status Ukrajine i sklapanje punopravnog mirovnog sporazuma (a ne primirja) uz pravno priznanje novih granica.
Lavrov i Tucker Carlson
To je spomenuo i ministar Lavrov u nedavnom razgovoru s američkim novinarom Tuckerom Carlsonom. U tom intervjuu ruski ministar je pričao o uvjetima na koje Rusija može pristati, koji se uglavnom slažu s gore nabrojanima. Ono što je ministar Lavrov dodatno objašnjavao u intervjuu jesu "crvene linije".
Prema njegovim riječima Rusija ne želi zaoštravati situaciju te je izrazio "nadu" da je signal Rusije u obliku testiranja rakete Orešnik shvaćen ozbiljno. Dodatno, ministar je spomenuo kako je novi američki predsjednik "prijateljski nastrojen" u razgovorima, ali da to ne znači da je proruski orijentiran.
Pozicija Kijeva
Kijev ne može pristati na formalno pravno pripajanje ukrajinskog teritorija Rusiji, već eventualno na "ciparski" model, što znači da bi Ukrajina i dalje pravno bila na granicama iz 1991. godine, ali da bi Ruska Federacija imala stvarnu kontrolu nad područjem koje je okupirala u ratu. U svakom slučaju, Ukrajina se zasad čini kao je jedna od strana koja čini veće ustupke prema drugoj strani.
S druge strane, jasno je da Ukrajina ne može pristati na sve, čak možda ni na većinu ruskih zahtjeva i da će vrlo vjerojatno Kremlj morati napraviti određene ustupke. Zasad se čini da je ključan uvjet prije pregovora vojni status Ukrajine i pravni status okupiranih područja.
Te dvije točke će sigurno biti ključne u pregovorima i gotovo je sigurno da će mirovni pregovori ići u smjeru da će se obje strane morati zadovoljiti ili više jednim ili više drugim uvjetom, iako ni jedan ni drugi uvjet neće biti do kraja ispunjen.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati