Tijela sedam pacijenata prihvatila klonirane mokraćne mjehure
AMERIČKI tim znanstvenika iz Sjeverne Caroline završio je petogodišnji postupak razvitka kloniranih mokraćnih mjehura koje su tijela pacijenata uspješno prihvatila.
Istraživači s Wake Forest Universitya proizveli su sedam organa. Bolesti mjehura opasne su jer mogu povećati pritisak u samom mjehuru i dovesti do problema s bubrezima.
Takve su se bolesti do sada rješavale kirurškim zahvatom koji je često bio uzrok kasnijim zdravstvenim komplikacijama poput osteoporoze, veće sklonosti tumorima i bubrežnim kamencima.
Tim iz Wake Foresta pronašao je sedam pacijenata s odgovarajućom bolesti mjehura. Od svakog pacijenta izolirane su mišićne stanice i određene stanice mokraćnog mjehura. Stanice su tada smještene u posudu oblika mjehura u kojoj su se razvijale 7-8 tjedana.
Istraživači su kirurškim putem klonirane mjehure pripojili pravim mjehurima pacijenata i promatrali rad obaju mjehura pet godina. Na kraju cijelog procesa zaključili su da je učinkovitost mjehura napredovala bez ikakvih komplikacija.
Istraživači sada rade na razvoju 20 različitih organa, uključujući krvne žile i srce.
"Željeli smo polako i uistinu pažljivo raditi na ovome postupku, tako da budemo sigurni da će sve proći bez komplikacija. Ovo je mali korak u našem napretku prema zamjeni oštećenih i bolesnih organa."-skroman je vođa istraživačkog tima dr. Anthony Atala
Dotično je postignuće u mnogo čemu veliko.
Ovakvi postupci u budućnosti će rješavati bolesti većine organa, pa ček i tumore.
V.Š.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati