Tonči Tadić: Trump nema blage veze kako zaustaviti rat

O RATU u Ukrajini u Otvorenom su govorili izvanredna profesorica Đana Luša s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, nuklearni fizičar i bivši saborski zastupnik Tonči Tadić te bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač.
Tonči Tadić komentirao je diplomatski skandal koji se dogodio u Bijeloj kući na sastanku Volodimira Zelenskog i Donalda Trumpa.
"Skandal u Bijeloj kući bio je reality show"
"To je bio reality show u Trumpovom stilu. Trump zapravo nema mirovni plan za Ukrajinu, osim ako je mirovni plan kapitulacija. Dakle, mir u kojem uvjete diktira agresor se zove kapitulacija. Međutim, ako je cilj da Zelenski kapitulira pred Putinom, onda Zelenskom za tu kapitulaciju ne treba Trump. I ne treba Trumpu dati 50% rudnih bogatstava Ukrajine. To je potpuno jasno", rekao je Tadić.
Tadić smatra kako je apsurdno da je netko pokušao na galamu uloviti Zelenskog da potpiše sporazum o mineralima i da nakon toga kroz neko vrijeme potpiše i kapitulaciju.
"Krivci za ovaj incident, prema pisanju Wall Street Journala, u prvom redu je J.D. Vance. Ali i po meni je krivac i Mike Waltz, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost. Njih dvojica bi morali odmah podnijeti ostavku", rekao je Tadić.
"Ako je vrhunac imaginacije kraja rata da Ukrajina kapitulira, onda oni ne znaju svoj posao"
"Zato što, ako je vrhunac njihove imaginacije kraja rata u Ukrajini to da Ukrajina kapitulira nakon tri godine borbe, onda ti ljudi ne razumiju svoj posao. Ono što je izravna posljedica ovog sukoba je to da nakon rata u Ukrajini neće biti američkih kompanija. Slijedi velika obnova od 500 milijardi eura, slijedi eksploatacija ukrajinskih mineralnih bogatstava i tamo će biti europske kompanije, među njima neke hrvatske, Vjerojatno će biti čak i kineske i japanske, ali američkih neće biti", istaknuo je Tadić.
Dodao je da kada ta činjenica dopre do svijesti ekipe u Bijeloj kući da će se onda neke stvari početi drugačije odvijati.
"Ali ključno je, Trump nema blage veze kako zaustaviti rat, osim pritiskom na Zelenskog", naglasio je Tadić.
Kovač smatra da Trump i želi s Rusijom dogovoriti modus vivendi u svijetu (snošljiv odnos među načelno nepomirljivim stranama, op.a.)
"Rusija ne može nadomjestiti Ameriku kao prvu silu svijeta"
"Želi dogovoriti kako postupati u raznim područjima svijeta, kako je moguće surađivati. Amerikanci ne gledaju samo Ukrajinu. Oni gledaju šire, gledaju Arktik, Bliski Istok, Srednji Istok, Aziju. I oni su zaključili, mislim na Trumpa i na njegove suradnike, da njima Rusija nije prijetnja", rekao je Kovač.
Dodao je da je Rusija velesila i da ona može ometati, ali ne može nadomjestiti Ameriku kao prvu silu svijeta. Drži da to može samo Kina i da Kina ima takvu ambiciju.
"Amerikanci žele s Rusima surađivati u onoj mjeri u kojoj je to moguće. I jedan od problema je rat Rusije protiv Ukrajine. Zelenski je čovjek koji je došao na vlast u Ukrajini zahvaljujući ukrajinskoj biračkoj potpori, ali i zahvaljujući potpori Amerikanaca. On je na neki način, ako hoćete, beba demokrata. Trump ga je naslijedio, nije mu posebno drag, ali ga se Trump neće odreći zbog kontinuiteta državne politike", rekao je Kovač.
Smatra kako je Amerika je već postigla svoj cilj u velikoj mjeri te da će najveći dio Ukrajine će biti izvan sfere Rusije, 80% Ukrajine.
"Trump je gazda"
"Zelenski je došao u Bijelu kuću na način da se nespretno i nesretno izražavao pred čovjekom i njegovim timom koji ga hrane. Oni mu daju oružje, oni mu daju potporu, a on je njima počeo govoriti što će oni osjećati u budućnosti", rekao je Kovač.
Na pitanje je li Zelenski trebao biti "mali" kad je došao u Bijelu kuću, Kovač je odgovorio da ne.
"Razumijem Zelenskog, i ja bih se na njegovom mjestu loše osjećao. Uopće ga ne osuđujem. Ja samo kažem da je Trump gazda. Zna da bez SAD-a nema primirja ni mira u Ukrajini. Naši prijatelji Europljani koji nas nisu pozvali ponovo na summit, ovog puta u Londonu, prvi put nisu u Parizu, dogovaraju plan o prekidu vatre koji će oni predstaviti Amerikancima. Sad se pojavljuju naši partneri Britanci u NATO-u koji će biti posrednici u tome, pozivaju Trumpa u državni posjet Velikoj Britaniji", rekao je.
"Poslana je jasna poruka tko odlučuje o europskoj sudbini"
Drži kako je za Veliku Britaniju, Poljsku, pa i za Njemačku nezamislivo da bi one opstale u Europi bez američkog kišobrana. "To Trump zna. I najnoviji signali su da je Trump opet spreman na razgovore sa Zelenskim. Samo neka promijeni mišljenje, neka promijeni način ponašanja", kazao je Kovač.
Đana Luša komentirala je poziciju Europske unije koja smatra da joj je mjesto da može odlučivati oko Ukrajine pa i čak bez SAD-a.
"Ako pogledamo zadnja dva tjedna i kako su se stvari odvijale u smislu pregovora o budućnosti Ukrajine, vidimo prvenstveno da je Trump izostavio EU iz tih pregovora, što je jasna poruka transatlantskim saveznicima, otprilike kako Trump percipira ulogu koju SAD ima u svijetu i da se stvara ili nastavlja rađati taj jedan novi poredak koji se bazira na sili, interesu i moći, koje onda predvode ove najmoćnije države", rekla je Luša.
"Nije se sastala Europska unija, već su se sastali partneri za koje su smatrali da imaju neku riječ ili neku težinu u Europi, pa su onda i pozvani, primjerice, Kanada, pozvane su države koje nisu članice EU. U Parizu, to je bila Turska, Norveška, uključilo se Ujedinjeno Kraljevstvo kao neki medijator u toj cijeloj priči. Time je poslana jasna poruka tko može sjediti za tim stolom kada se odlučuje o europskoj sudbini, tko nema mjesta za tim stolom ili tko je marginalni igrač", istaknula je.
"Snage EU-a trenutno nisu borbeno sposobne"
Luša je dodala kako se ponovno poslala poruka da je Europa nekako spavala cijelo ovo vrijeme, iako je imala priliku.
"Angela Merkel je na to upozoravala još 2017. godine, pa 2018. godine, da je vrijeme da se Europa više okrene sebi u smislu izgradnje obrambenih kapaciteta. Imali smo konkretnu krizu 2022. ili agresiju Rusije na suverenu državu Ukrajinu, međutim imam osjećaj da se Europska unija neprestano vrti u krug", kazala je Luša.
Rekla je i što govore rezultati kriznih summita u Parizu i Londonu.
"Govore nam da opet Europa traži jamstva SAD-a, da će proći jako puno vremena dok se Europa konsolidira na sigurnosnom i obrambenom planu, da se spominje vojna koalicija vojnih, ali nema konkretnog plana kako će ta vojna koalicija ili nekakve snage djelovati. Tko će činiti te snage, hoće li će to biti zajedničke snage država članica Europske unije? Pod čijim zapovjedništvom? Tko će ih financirati, tko će dati sigurnosna jamstva tim snagama? Hoće li te snage čuvati mir ili će biti korištene u svrhu peacemakinga ili na neki način nametanja mira i odvraćanja Rusije?", poručila je Luša.
Smatra da se postavlja i pitanje hoće li Rusija pristati na to. "Također se postavlja i pitanje kakva sigurnosna jamstva te snage imaju. Ako nemaju američka sigurnosna jamstva, ako NATO neće biti uključen, na koji način bi europske snage mogle djelovati? A trenutno snage EU-a nisu borbeno sposobne", naglasila je Luša.
"Intervencije oko rata će biti kad se zaključi da je dosta"
Britanski premijer poručio je da će Velika Britanija igrati vodeću ulogu u osiguravanju mira u Ukrajini, čak i uz vojnu prisutnost na terenu i u zraku. Tadić je istaknuo da Britanija, kao jedna od dvije nuklearne sile u Europi, nema strah razgovarati s Rusijom na taj način.
Govoreći o britanskoj inicijativi, komentirao je zašto Hrvatska nije dio te priče. "Nismo sposobni poslati ni dva vojnika u Wiesbaden, a kamoli da ćemo nekoga slati u Ukrajinu", rekao je Tadić.
Intervencije oko rada u Ukrajini će biti u onom trenutku kad se zaključi da je dosta, zaključio je Tadić.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati