Trump je poludio zbog ideje o europskoj vojsci. Što vi mislite, treba li nam to?

DONALD Trump je u svojoj predizbornoj kampanji više puta napadao Njemačku i Europsku uniju, te se glasno pitao čemu uopće služi NATO savez, ponavljajući da SAD ne trebaju više biti garancija sigurnosti svojih saveznika. Kada je izabran za predsjednika s takvom je retorikom nastavio, poručujući zemljama koje su dio NATO-a kako moraju više izdvajati za obranu, te kako baš i ne mogu računati na to da će se SAD angažirati u njihovoj obrani ako budu napadnute.
U jednom je trenutku, nakon velikog pritiska svojih savjetnika, ipak izrazio podršku NATO-u, ali je kasnije opet nastavio sa starom retorikom optužbi i prozivki, jasno dajući do znanja Europskoj uniji da u njegovoj politici pod sloganom “America first” transatlantsko prijateljstvo nije nikakav prioritet.
Trump je poznat po histeričnim ispadima
Stoga bi zapravo trebalo biti iznenađujuće što je Trump nekoliko proteklih dana potrošio napadajući francuskog predsjednika Emanuela Macrona na Twitteru zbog toga što je ovaj još jednom izjavio kako su Europskoj uniji potrebne zajedničke vojne snage, svojevrsna europska vojska. Trebalo bi biti iznenađujuće, ali nije jer Trump je poznat po svojim promjenama raspoloženja, ispadima, prijetnjama i uvredama koje ne slijede neku logičnu politiku nego su stvar trenutnog raspoloženja, bez obzira na to što fanatični pristaše američkog predsjednika misle da on igra politički trodimenzionalni šah i da je ispred svih nekoliko poteza.
Naime, Macron je prošli tjedan rekao da Europa treba pravu vojsku kako bi smanjila ovisnost o Sjedinjenim Državama u obrani. "Moramo se zaštititi s obzirom na Kinu, Rusiju i čak Sjedinjene Države", izjavio je Macron, što je Trump ubrzo opisao kao “vrlo uvredljivu” izjavu.
Oglasio se ubrzo i glavni tajnik NATO-a, Jens Stoltenberg, koji je također kritizirao Macrona. “Zadovoljni smo zbog pojačanih napora Europske unije na polju obrane (...), dobra je stvar ako europski saveznici imaju veće kapacitete, ako bolje surađuju", rekao je Norvežanin na forumu NATO - Industrija u Berlinu. "Ono čime nismo zadovoljni je da EU počinje uspostavljati dvojne strukture", upozorio je Stoltenberg.
Na stvaranju europske vojske već se radi
No, Macron je dobio javnu podršku od njemačke kancelarke Angele Merkel, koja je jučer u Europskom parlamentu pozvala članice EU-a na solidarnost i zajedništvo te istaknula da moraju uvažavati interese ostalih.
"Postaje sve važnije da smo zajedno kao Europljani i moramo posvećivati pozornost interesima i potrebama drugih", rekla je Merkel europarlamentarcima na plenarnoj sjednici u Strasbourgu.
"Trebamo raditi na viziji da jednog dana imamo stvarnu europsku vojsku", poručila je Merkel uz bučno negodovanje dijela zastupnika, te dodala da ta europska vojska "ne bi bila suprotnost nego dopuna NATO-u". Njemačka kancelarka je rekla i kako EU treba zajednički razvijati svoje naoružanje.
Macron i Merkel zapravo ne govore ništa novo, iako je tema europske vojske očito nešto što je Trumpu tek sad došlo na radar.
I Hrvatska podržava stvaranje europske vojske
Naime, Europska unija je prošle godine napravila prve korake u osnivanju vlastitih vojnih snaga, a među 23 članice koje su se uključile i podržavaju taj proces nalazi se i Hrvatska. Uskoro će među kraticama koje se koriste u EU-u poznata i često upotrebljavana postati i PESCO (Permanent Structured Cooperation, tj. trajna strukturirana suradnja), koja označava proces kojim će članice produbiti suradnju oko obrambenih i sigurnosnih pitanja.
Visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku, Federica Mogherini, izjavila je nakon potpisivanja obavijesti o namjeri - koju su u ime Hrvatske potpisali ministar obrane Damir Krstičević i ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić - da je riječ o “povijesnom trenutku u Europskoj uniji”.
Uspostava PESCO-a je jasan znak da EU ne računa dugoročno na to da će NATO biti jedini okvir obrane i sigurnosti na Starom kontinentu, te signalizira spremnost Europske unije da svoju sigurnost uzme u vlastite ruke. Zapravo je baš Brexit omogućio pokretanje PESCO-a, s obzirom na to da se Velika Britanija prethodno uvijek protivila zajedničkoj europskoj obrambenoj politici zbog svojeg “specijalnog odnosa” sa SAD-om.
Zasad PESCO nisu podržale Irska, Velika Britanija, Danska, Malta i Portugal, no očekuje se da će osnivanje zajedničke europske vojske ubrzo podržati i Portugal i Irska. Lideri EU-a, Njemačke i Francuske iznimno su zadovoljni preliminarnom podrškom 23 članice za ovu inicijativu, za koju Francuzi žele da bude što je moguće ambicioznija u vojno-sigurnosnom smislu.
Dvadeset konkretnih obaveza u PESCO protokolu
Prihvaćeni protokol nije samo najava neodređenih želja, nego sadrži i konkretnu listu dvadeset obaveza koje su članice preuzele ulaskom u PESCO. Među njima su obaveza da svaka treba povećati svoj nacionalni budžet za obranu i istraživanja u području obrane s namjerom da se za to ubuduće izdvaja 2 posto sveukupnog budžeta za obranu, kao i konstantno povećanje obrambenog budžeta sveukupno. Članice su se obavezale i na veću suradnju u vojno-sigurnosnim pitanjima, uspostavljanje Fonda za europsku obranu, veće bavljenje i suradnju na pitanjima cyber obrane, razvijanje zajedničke baze podataka itd.
Europski fond za obranu trebao bi za početak imati godišnji budžet od 5,5 milijardi eura te omogućiti zajedničku nabavu oružja i obrambenih sustava. Mediji pak opisuju PESCO kao “vojni Schengen” i znak da EU počinje odrastati kad je riječ o vojno-sigurnosnim temama.
“Trump bijesni na Macrona jer on radi točno ono što Trump želi”
Trump sve to izgleda nije percipirao, nego je primijetio Macronovu izjavu o europskoj vojsci od 6. studenog i nakon toga se ne može zaustaviti. Ismijavao je na Twitteru Macrona zbog slabe popularnosti, a Francuze zbog njemačke okupacije tijekom Drugog svjetskog rata. Objavio je i seriju tweetova u kojima spominje i stopu nezaposlenosti u Francuskoj, te je na kraju u svom stilu zaključio da Francuskoj treba lider koji bi “MAKE FRANCE GREAT AGAIN”, što je parafraza njegova predizbornog slogana.
Cijela je stvar zapravo posve apsurdna i tipična za Donalda Trumpa, a najbolje je najnoviju dramu komentirao američki portal Slate u članku savršenog naslova: “Trump bijesni na Macrona jer on radi točno ono što Trump želi”. Tj. Trump je htio da Europska unija bude vojno snažnija i da ne ovisi sigurnosno o SAD-u, a sada mu to odjednom smeta.
U svakom slučaju, Trumpovi ispadi su dodatni dokaz da Europska unija doista treba izgraditi vlastite vojne snage. Sa saveznicima kakav je Trump, kome uopće trebaju neprijatelji?

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati