Ukrajinski MiG-29 uništio bunker u Hersonu gdje su se skrivali ruski zapovjednici

RUSKI zapovjednici u okupiranoj Hersonskoj oblasti skrivali su se u starom podzemnom bunkeru protuzračne obrane, vjerojatno vjerujući da su na sigurnom. No za ukrajinske pilote koji lete moderniziranim MiG-ovima 29, opremljenima američkom preciznom bombom GBU-62, taj je bunker bio samo još jedna meta.
U napadu koji se dogodio u ponedjeljak ili neposredno prije toga jedan od ukrajinskih MiG-ova ispalio je kliznu bombu ravno kroz ulaz bunkera. "Napad je eliminirao visoke časnike zajedno s opremom", komentirao je jedan ukrajinski bloger. "Ovakvi udari protivniku oduzimaju mogućnost jasnog zapovijedanja i ozbiljno demoraliziraju postrojbu."
Cilj udara bio je obezglaviti ruske pukovnije i brigade odgovorne za napade na riječne otoke na Dnjipru. "Nema zapovjedništva - nema ni iskrcavanja na naše otoke", dodao je bloger, prenosi Forbes.
Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo postaje precizna udarna sila
Ovaj napad samo je jedan u nizu u sklopu preobrazbe male, ali sve učinkovitije ukrajinske zračne sile, koja u svoje avione integrira sve sofisticiranije zapadne sustave.
Ukrajinska vojska sada koristi klizeće bombe vođene satelitima i inercijalnim sustavima - među njima su američki GBU-39 i GBU-62, francuski Hammer, ali i novi ukrajinski modeli. Gotovo svi od oko 100 ukrajinskih borbenih zrakoplova - uključujući sovjetske MiG-ove i Suhoje, bivše danske i nizozemske F-16 i francuske Mirage 2000 - sada mogu izvoditi precizne udare.
Iako Rusija raspolaže s nekoliko puta više aviona, ukrajinska prednost je u točnosti: njihovi sustavi ometanja učinkovitije narušavaju ruske bombe nego obrnuto, a njihovi projektili imaju bolju inercijalnu navigaciju koja radi i bez GPS-a.
GBU-62: Američki dizajn, ukrajinska priča
Bomba GBU-62, korištena u napadu na ruski stožer, sastoji se od klasične bombe od 227 kilograma (500 funti), krila s američke bombe Small Diameter Bomb i sustava za navođenje s JDAM-a (Joint Direct Attack Munition). Cijena po komadu je oko 50.000 dolara - neusporedivo jeftinije od ruskih balističkih projektila Iskander, koji koštaju i do 3 milijuna dolara po komadu.
Američka vlada počela je isporučivati ove sustave Ukrajini već početkom 2022., neposredno nakon početka ruske invazije, kako bi ukrajinske MiG-ove i Suhoje pretvorila u platforme za precizno bombardiranje.
Učinkovitost je potvrđena i ovom akcijom: dok je Rusija na početku rata lansirala skupi Iskander na stari ukrajinski bunker kod Harkiva, Ukrajina je sada sličan rezultat postigla jednim izviđačkim dronom, jednim starim MiG-om i jednom pametno sklopljenom bombom.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati