Velika pobjeda za bitcoin, ostvaren desetljetni cilj. Očekuje se nagli skok cijene
NAKON kolapsa cijene bitcoina i ostalih kriptovaluta 2022., koju su obilježili bankroti, ispuhivanje balona, propast projekata, rast prevara i općenito poprilično loše stanje na tržištu kriptovaluta, prošle godine se cijena snažno oporavljala.
Tako je u 2024. bitcoin ušao s novim optimizmom, a na samom početku godine je dobio snažan vjetar u leđa. U SAD-u je Komisija za vrijednosne papire i burzu odobrila 11 ETF-ova koji će ulagati u bitcoin. To je ostvarenje dugogodišnjeg cilja mnogih u kriptoindustriji i snažan poticaj rastu cijene bitcoina i ostalih kriptovaluta.
Što su bitcoin ETF-ovi?
ETF (Exchange Traded Fund) su fondovi namijenjeni malim ulagačima, a posao im je da prikupljaju mala ulaganja velikog broja investitora, čime oni stječu udio u fondu, a ukupna prikupljena sredstva fond dalje investira, primjerice u dionice.
Njima se trguje na burzi, što je prednost u odnosu na ostale fondove, a naplaćuju puno manje naknade u odnosu na ostale oblike investiranja. Regulirani su i smatra ih se relativno sigurnim oblikom ulaganja. Naravno, stupanj rizika puno ovisi o imovini u koju fond ulaže, a bitcoin je fundamentalno jako rizična imovina.
Ovo je ipak velika vijest i za kriptoindustriju i investitore, jer omogućuje da oni koji ne žele direktno posjedovati bitcoin, ili im je ulazak na to tržište prekompliciran, mogu umjesto toga kupiti udjele u ETF-ovima koji će ulagati u bitcoin. Vijest o dopuštenju državnog regulatora da se stvore ETF-ovi koji će ulagati u bitcoin dovela je do rasta cijene pa u trenutku pisanja ovog teksta jedan bitcoin vrijedi oko 46 tisuća dolara.
Desetljeće pokušaja da se bitcoin prihvati urodilo plodom
Bitcoin do sada nije mogao biti predmet investiranja ETF-ova, jer to nisu dopuštale državne regulacije, tj. Komisija za vrijednosne papire i burzu (eng.SEC). Treba imati na umu da je financijski sektor jedan od najreguliranijih i najkontroliranijih, a ulazak noviteta kao što je bitcoin u njega dosta težak.
Zbog toga se cijelo desetljeće bitcoin pokušava probiti u ETF-ove, tj. pokušava postati imovina u koju mogu investirati. Prvi zahtjev za to je upućen Komisiji za vrijednosnice i burzu (eng.SEC) 2013., ali je odbijen 2017.
2017. kompanija Grayscale Investments je poslala novi zahtjev za dopuštenje da njihov Grayscale Bitcoin Trust otvori ETF koji će investirati u bitcoin, ali je povučen nakon što je postalo jasno da neće dobiti odobrenje regulatora.
U zadnjih deset godina je bilo tridesetak, uključujući pokušaje da se ideja bitcoin ETF "proda" Komisiji uz obećanje da će osim bitcoina investirati i u obveznice, ali su svi bili odbijeni pod argumentom da su (pre)osjetljivi na prevare i tržišne manipulacije.
Osnovano je 11 bitcoin ETF-ova, jedan od njih je osnovao BlackRock
Ranije spomenuta kompanija Greyscale, jedna od brojnih koje su tražile odobrenje Komisije za vrijednosnice i burzu (eng.SEC), čak je tužila državnog regulatora. Krajem kolovoza 2023. je tu tužbu i dobila, a sutkinja Prizivnog suda SAD-a Neomi Rao naredila je reviziju odluke o odbijanju odobrenja za uvrštenje Greyscale bitcoin ETF-a, kritizirajući odluku kao "samovoljnu i hirovitu".
To je izazvalo rast optimizma na kriptotržištima, a posljedično snažan rast cijene bitcoina i drugih kriptovaluta. Iako je skeptična prema kriptovalutama, u čemu nije bila sama, Komisija za vrijednosnice i burzu (eng.SEC) je popustila i izdala odobrenje za 11 ETF-ova koji će ulagati u bitcoin.
Osim spomenutog Grayscalea, zvučna imena koja su dobila odobrenje su BlackRock, ARK, VanEck i Fidelity. Radi se o velikim financijskim kompanijama koje posluju na velikom broju tržišta i nude mnoštvo financijskih usluga.
Samo BlackRock ima više od 400 različitih ETF-ova, od kojih će jedan sada biti BlackRock’s iShares Bitcoin Trust (IBIT).
Preko ETF-a se sudjeluje na kriptotržištu bez direktne kupnje bitcoina
Bitcoin će ETF-ove uvrstiti na razne burze, uključujući Chicago Board Options Exchange (CBOE), Njujoršku burzu (NYSE) i Nasdaq. Očekuje se da će njima početi trgovati već u četvrtak, što će dovesti do oštre konkurencije za udio na tržištu.
Prednost za kriptotržište proizlazi iz toga da investitori mogu umjesto direktne kupnje bitcoina uložiti u jedan od ETF-ova. Time dobivaju udio u fondu i ne drže direktno bitcoine, što će bitcoin učiniti pristupačnijim za ulaganje.
Ovime se legitimizira bitcoin kao imovina i privlači svježi priljev kapitala na kriptotržište. Ovo se ne bi dogodilo da nije bilo sudske pobjede Grayscale u tužbi protiv SEC-a i da BlackRock nije predao zahtjev za bitcoin ETF prošle godine, navodi se na službenim stranicama burze Nasdaq.
Najavljuje se rast cijene bitcoina na pola milijuna dolara
Najavljene naknade za vođenje fondova se kreću između 0.25 posto i 1.5 posto godišnje, uz popuste na ulaganja iznad određenog iznosa za prvih nekoliko mjeseci. Predviđa se da će se dogoditi veliki priljev sredstava na kriptotržište i rast optimizma.
Neki najavljuju da će ETF-ovi pogurati cijenu bitcoina na 100.000 dolara do kraja ove godine i 200.000 dolara do kraja 2025. Čak se spominje i razina od pola milijuna dolara po jednom bitcoinu kroz sljedećih pet godina.
2022. je bila loša za bitcoin, ali je 2023. cijena rasla
Nakon velike korekcije između kraja 2021. do početka 2023., u kojoj je cijena bitcoina pala s više od 60 tisuća dolara po bitcoinu na manje od 20 tisuća dolara, do početka ove godine se cijena oporavila na 44 tisuće dolara.
Nakon objave i širenja vijesti o odobrenju za 11 bitcoin ETF-ova cijena je naglo narasla na skoro 49 tisuća dolara, ali je opet pala na 46.2 tisuće dolara u trenutku pisanja ovog teksta. Takve varijacije u kratkom periodu nisu neobične za bitcoin pa ne mijenja puno po pitanju očekivanja snažnog rasta cijene kroz ovu godinu.
Bitcoin postaje dio klasičnih financija
Bitcoin je s vremenom ušao u ekosustav tradicionalnih financija. Relativno brzo je prijeđen put od ideje o kriptovaluti koja će biti sasvim odvojena od tradicionalnih financija i karakteriziranja tradicionalnih financijskih institucija kao zastarjelih, nepoštenih i prevarantskih do inzistiranja da bitcoin postane dio investicija tih tradicionalnih financijskih institucija, a kriptotržište regulirano i uređeno kao ostala financijska tržišta.
Unatoč problemima u nastajanju i razvoju, kriptovalute postaju dio svakodnevice financijskog sektora. Danas je promet tzv. stablecoina, kriptovaluta kojima je vrijednost fiksirana za tradicionalne fiat valute poput dolara, veći od prometa bitcoinima, ali veći i od prometa preko PayPala i Mastercarda. Upravo uspješno prilagođavanje i odmak od utopističkih originalnih ideja oko kojih je stvoren bitcoin mu omogućuje da postaje legalna i legitimna investicija.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati