Grbin: Dvotrećinska većina očito je za neko zrelije društvo od hrvatskog
Foto: FAH
PREDSJEDNIK Odbora za Ustav Peđa Grbin izrazio je u petak žaljenje zbog činjenice da ni jedno od troje predloženih kandidata za ustavne suce nije dobilo potrebnu većinu u Saboru te ocijenio da odredba po kojoj se ustavni suci biraju dvotrećinskom većinom nije ostvarila svoj cilj.
U tajnom glasovanju najviše je glasova dobila profesorica ustavnog prava Sanja Barić. Za nju je glasovalo 99 zastupnika, a za imenovanje joj je trebao 101 glas.
Bivši glavni državni odvjetnik Malden Bajić dobio je 52, a sutkinja Ivana Čalić 36 glasova.
Glasovanju nisu pristupili zastupnici HDZ-a, čiji je Davorin Mlakar objasnio kako je stranka nezadovoljna što o izboru nisu provedene konzultacije među klubovima.
Dvotrećinskom većinom suci se biraju od 2010.
"Ispričavam se svim kandidatima, jer to naše protivljenje ovom načinu nema veze s kvalitetama ljudi koji su se javili. Međutim, po prvi puta u parlamentarnoj praksi dogodilo se da se klubovi stranaka nisu dogovarali o kandidatima koje bi predložili u nekom širem krugu za plenarnu sjednicu pa da izaberemo dva kandidata. Držimo da je to sumrak demokracije u hrvatskom parlamentu i zbog toga se takvoj proceduri možemo protiviti jedino na način da ne sudjelujemo u takvom postupku", izjavio je Mlakar.
Odredba po kojoj se ustavni suci biraju dvotrećinskom većinom svih saborskih zastupnika u Ustav je unesena 2010.
Iste je godine istekao mandat sutkinji Nevenki Šernhorst, no višekratni pokušaji da joj se izabere zamjenik nisu uspjeli.
Danas istječe i osmogodišnji mandat Davoru Krapcu, a u prosincu će isteći mandati još petoro sudaca, među njima i predsjednice Ustavnog suda Jasne Omejec.
Ustavni zakon o ustavnom sudu dopušta, međutim, da svoju dužnost ustavni suci iznimno nastave obnašati i nakon isteka mandata, najdulje šest mjeseci, što znači da bi Sabor sedam novih sudaca morao imenovati najkasnije do lipnja iduće godine.
Grbin se boji da će neuspjeli pokušaj destimulirati kandidate
U protivnom, Ustavni sud bi ostao bez kvoruma za donošenje odluka, što bi značilo ustavnu krizu u kojoj se, među ostalim, u državi ne bi mogli provoditi ni izbori.
"Kao predsjednik Odbora za Ustav moram izraziti žaljenje zbog činjenice da izbor sudaca Ustavnog suda nije uspio. Postupak izbora sudaca proveden je u skladu s novim pravilima koja vrijede od 2010., tražila se dvotrećinska većina, postupak je proveden potpuno transparentno, javnost je imala uvid u svaku fazu postupka i nadali smo se da će i kolege zastupnici iz svih političkih stranaka prihvatiti ovaj novi transparentan način rada. Nažalost, gotovo sve stranke u Saboru su to prihvatile osim jedne, što je rezultiralo i neuspjehom ovog izbora", rekao je Grbin novinarima nakon neuspjelog izbora ustavnih sudaca.
Na Mlakarove optužbe o izostanku konzultacija među klubovima, uzvratio je kako novi sustav zahtijeva razgovore i dogovore. "Ali, mi smo smatrali da se oni trebaju voditi javno, na forumu koji je zato predviđen. I u ustavnom zakonu i poslovniku sabora jasno je da se svaki takav razgovor trebao provesti na Odboru za Ustav. Međutim, problem kod HDZ-a je što oni očito misle da se radi o razgovorima koji se vode iza zatvorenih vrata. Mi na to nismo i nećemo pristajati", rekao je Grbin.
Predsjednik odbora za Ustav boji se da će još jedan neuspjeli pokušaj izbora destimulirati kandidate te da se na javni poziv na jesen neće javiti mnogo kvalitetnih.
Ustavni sud mogao bi ostati bez kvoruma
Naglasio je kako je dužnost Sabora spriječiti mogućnost da Ustavni sud ostane bez kvoruma te kako će se izbor vjerojatno morati ponoviti na jesen.
"Pokušat ćemo razgovarati s apsolutno svakim, ali radi se o razgovorima koji ne mogu biti vođeni iza zatvorenih vrata već pred javnošću", poručio je Grbin.
Grbin priznaje kako je očito da odredba o dvotrećinskoj većini iz 2010. nije ispunila svoj cilj, da se spriječi politička trgovina i podigne kvaliteta ustavnih sudaca.
Ta je odredba u Ustav ušla upravo na inzistiranje SDP-a, a na pitanje mogu li se očekivati njezine izmjene i povratak na stari sustav izbora Grbin odgovara, "za to nam trebaju dvije trećine".
"Dvotrećinska većina očito je za neko zrelije društvo od Hrvatske. Pokazalo se da je SDP zreo za nju, ali neki drugi nisu", ustvrdio je Grbin.
Glasovanje o ustavnim sucima u Sabor je danas dovelo neuobičajeno mnogo zastupnika.
Među ostalima, došao je i Željko Kerum, koji se u Saboru pojavljuje vrlo rijetko, a na pitanje novinara zašto je baš danas odlučio doći i zašto je zainteresiran upravo za izbor ustavnih sudaca, odgovorio je, "saborski sam zastupnik i došao sam glasovat".
"Nisam uopće zainteresiran, nego sam došao ispuniti svoju obavezu. Meni je danas odgovaralo doći pa sam došao. Dolazit ću kad ja odlučim", poručio je Kerum.