FOTO Vjetar srušio stablo na objekt u Zagrebu. Mjesecima ga nitko nije maknuo
SVEGA nekoliko koraka od restorana u Gradu mladih na jednom objektu i dalje leži stablo koje se srušilo tijekom nevremena koje je pogodilo Zagreb, javlja nam čitatelj. Iako je pritom oštetilo objekt, još uvijek ga nitko nije uklonio. "Tako je već otprilike pola godine. I dalje sve stoji. Doista je nevjerojatno. Pretpostavljam da se čekaju novci iz EU fondova da se stablo makne i spriječi šteta na objektu, koja je svakim danom sve veća", piše čitatelj.
Snažan je vjetar, čini se, iščupao stablo iz zemlje te ga srušio na krov objekta, na adresi Aleja hrvatske mladeži 23. Pritom je oštetilo krov, a srušen je i dimnjak, uvjerili smo se na terenu. "Sve je zastarjelo i treba obnovu. No to stablo na ovoj kućici stvarno ne izgleda dobro. Opasno je, pogotovo zato što ovdje dolaze djeca. Svi znamo koliko su djeca znatiželjna i kamo ih ta znatiželja može odvesti", rekla nam je prolaznica koju smo sreli u šetnji.
Pitali smo Holding kada će se ukloniti srušeno stablo
"Nakon olujnog nevremena koje je 27. ožujka 2026. pogodilo područje Zagreba, u park šumi Grad mladih zabilježena je šteta na šumskom fondu, čije je održavanje u nadležnosti Hrvatskih šuma. U nevremenu je oštećeno ukupno 516 stabala, sanacija je u tijeku te je prema posljednjim informacijama Hrvatskih šuma završetak planiran krajem lipnja, kada će biti sanirano i stablo iz Vašeg upita", odgovaraju za Index iz Zagrebačkog holdinga.
Tijekom sanacije, Holdingova podružnica Vladimir Nazor, pišu dalje u odgovoru, poduzela je sve mjere iz svojih nadležnosti, uključujući obilazak terena, evidentiranje i prijavu nastale štete. "Također, za vrijeme trajanja radova sanacije, podružnica Vladimir Nazor građane je obavijestila o preporučenoj zoni boravka u park šumi Grada Mladih, koja je ograničena na jedan ulaz i područje restorana.
Radi sprječavanja boravka građana na mjestima gdje sanacija još traje, ostali ulazi u Grad mladih su zatvoreni, a na njih su postavljene obavijesti građanima", poručuju iz Holdinga.
"Pionirac" čeka cjelovita obnova
Inače, Grad mladih, ili nekadašnji Pionirski grad, odnosno "Pionirac" kako mu još uvijek tepaju mnogi Zagrepčani, jedno je od "najzelenijih" mjesta u Zagrebu, uz Jarun, Bundek, Maksimir i Sljeme.
To šumsko odmaralište prostire se na 27 hektara i desetljećima je bilo popularno među Zagrepčanima zbog blizine centru grada. No posljednjih desetljeća ondje nije bilo značajnijih ulaganja. Većina bungalova i drugih objekata propala je ili je u lošem stanju, o čemu je Index već pisao.
Grad Zagreb u međuvremenu je financirao obnovu velikog dječjeg igrališta, boćališta i terena za mini golf, a u pripremi je i obnova nekadašnje škole, prostora površine oko 1300 četvornih metara. No, središnji dio projekta obnove Grada mladih ipak bi trebala biti cjelovita rekonstrukcija 34 smještajna objekta, odnosno paviljona, zajedno s pratećom infrastrukturom.
Riječ je o objektima izgrađenima 1950-ih godina, od kojih je velik dio tijekom desetljeća propao zbog nedostatka ulaganja. Od 12 paviljona koji su donedavno bili u funkciji, polovica je teško oštećena još u zagrebačkom potresu, što je dodatno ubrzalo njihovo propadanje.
Iako Grad mladih tek čeka novo (i)zdanje, mnogi Zagrepčani i danas ga rado posjećuju s djecom. Osobito oni s istoka grada.
