Odvjetnik Dragana Kovačevića: USKOK nema vrećicu u kojoj je Petek navodno donio mito
IVO FARČIĆ, odvjetnik bivšeg predsjednik uprave Janafa Dragana Kovačevića, zatražio je od USKOK-a da izvrši biološko vještačenje vrećice u kojoj je, prema tvrdnjama USKOK-a, Kovačić u Udruzi Slavonska ravnica primio mito od Kreše Peteka.
Iz USKOK-a su mu odgovorili da vrećica ne postoji, tvrdi odvjetnik.
"Konstrukcija o postojanju mita je naknadna pamet"
"Tražio sam da se provede vještačenje bioloških tragova, a oni su onda rekli da ne postoji vrećica. U toj vrećici bi navodno bilo doneseno mito, a ona uopće ne postoji. Sad ćemo vidjeti što će biti", rekao je Farčić za Index.
Farčić smatra da USKOK nikad nije ni imao vrećicu u kojoj se navodno nalazio novac.
"Moja pretpostavka je da je konstrukcija o postojanju mita neka naknadna pamet koja je došla devet ili 10 mjeseci kasnije. Oni su se jednostavno naknadno sjetili kad su slušali nekakve mjere da se to dogodilo, da je na taj način predano mito. To je njihova konstrukcija, a sad ćemo vidjeti koliko ona ima pokriće u činjenicama. Očito nema pokrića u tome da postoje neki tragovi", kaže Farčić.
U slučaju da se dokaže da vrećica nije postojala, to ipak neće srušiti optužnicu, smatra.
"Meni bi bilo dobro kad bi zbog ovog pala optužnica, ali sigurno ćemo se boriti. Država je ovdje angažirala veliku logistiku, neće oni samo tako odustati. Ovo će biti riješeno u postupku, a ne ovako. Međutim, lijepo je da i javnost vidi rupe u njihovoj priči", rekao je Ivo Farčić.
Kovačić optužen za namještanje poslova u zamjenu za mito
Podsjetimo, USKOK tereti Kovačevića da je kao predsjednik Uprave Janafa od ožujka 2012. do rujna 2020. u namještenom natječaju osigurao Širićevoj tvrtki dodjelu niza informatičkih poslova, vrijednih 18.2 milijuna kuna, u zamjenu za stanove u zagrebačkom Ban centru i splitskom Žnjanu te za automobil Alfa Romeo Giulietta i najam automobila marke Lexus. Pritom je Kovačević, dodaje USKOK, dogovorio sa Širićem da prikrije vlasništvo nad nekretninama i pokretninama vrijednim 2.8 milijuna kuna tako da ih uknjiži na Širićevu tvrtku.
>> Kovačević je kćeri sređivao auto? Objavljene poruke: "Mogla si uzeti Mercedes"
USKOK sumnja i da je Kovačević od rujna 2018. do svibnja 2020. osigurao tvrtki Ede Seifrieda dodjelu nabave dva specijalna vatrogasna vozila s artikuliranom rukom u vrijednosti 15.5 milijuna kuna. Nabavu je osigurao pod uvjetom da Seifried kao podizvođač isporuke vatrogasnih vozila angažira Širićevu tvrtku i za to mu isplati 4.1 milijun kuna, na što je Seifried pristao.
Kovačević je pritom, tvrdi USKOK, naložio direktoru Sektora sigurnosti i zaštite u Janafu Vladi Zoriću, u čijoj nadležnosti je bilo pokretanje i provođenje postupka nabave, da prepusti Seifriedu izradu tehničke dokumentacije i određivanje uvjeta koje ponuditelji moraju ispuniti.
Nakon nekoliko provedenih postupaka u srpnju 2019. zaključen je ugovor sa Seifriedovom tvrtkom na iznos od 15.5 milijuna kuna, dok je Seifried u rujnu iste godine, prema ranijem dogovoru s Kovačevićem, angažirao Širićevu tvrtku kao podizvođača s kojim je zaključio ugovor o softveru vrijednom 4.1 milijun kuna.
Kovačević uhićen nakon proširenja istrage
Kovačević je, ističe USKOK, namještanjem poslova Širićevoj tvrtki i njegovim poslovnim partnerima omogućio dodjelu nabave usluga i proizvođačke ugovore u vrijednosti od 37.5 milijuna kuna.
>> Poruke u mobitelu šefa Janafa: Stan na drugom katu. Perfektan pogled na more
Kovačević je ponovno uhićen 7. travnja nakon što je nepunih pet mjeseci ranije pušten iz tromjesečnog istražnog zatvora zbog afere Janaf, u kojoj USKOK sumnja da je Kovačević primio mito od prvookrivljenog vlasnika tvrtke Elektrocentar Petek Kreše Peteka. Petek je navodno podmićivao nekadašnjeg gradonačelnika Velike Gorice i bivšeg HDZ-ovog saborskog zastupnika Dražena Barišića te bivšeg SDP-ovog gradonačelnika Nove Gradiške i saborskog zastupnika Vinka Grgića, kako bi raznim malverzacijama osigurali da njegova tvrtka dobije milijunske poslove.
Istragom je obuhvaćeno 14 osoba koje USKOK tereti za trgovanje utjecajem, davanje mita, nezakonito pogodovanje, zlouporabu položaja i ovlasti te pomaganja u tim nedjelima. Kovačevića se dodatno proširenom istragom tereti da je zaprimio informaciju da će biti uhićen te da je vrijeme do uhićenja iskoristio za skrivanje 4.5 milijuna kuna kod Gorana Puklina, koji tvrdi da je novac njegov. Nakon što je u istragu uključen Puklin, njegova supruga Mirela Alerić Puklin zatražila je razrješenje s dužnosti zamjenice zagrebačkog županijskog državnog odvjetnika.
Pušten je iz istražnog zatvora
Kovačević je 26. svibnja ove godine pušten iz istražnog zatvora u Remetincu.
Naime, ukinut mu je istražni zatvor nakon što su ispitani svi svjedoci iz proširenja istrage u aferi Janaf zbog kojih je Kovačević bio pritvoren, potvrđeno je na Županijskom sudu.
Kovačević je po izlasku iz Remetinca dao kratku izjavu.
"Mi ćemo napraviti sve da dokažemo istinu, a istina je na mojoj strani. Idući tjedan ću dati jedan veliki intervju, gdje ću cijelu pozadinu ovog slučaja izgovoriti, a sa svojim braniteljima ću napraviti strategiju koja će sigurno doći do istine", rekao je Kovačević.
Jedna novinarka pitala je Kovačevića ostaje li kod priznanja, na što je Kovačević odgovorio: "Ništa ja nisam priznao".