Izbjegnite pretreniranost!
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: 123rf
PRETRENIRANOST je negativna promjena u organizmu osobe koja se javlja pri nesrazmjeru između opterećenja treninga (ili natjecanja) i oporavka. Međutim, pretreniranost se može javiti i pri jednoličnom vježbanju, ponavljanju „istih“ treninga. Pod trenažnim opterećenjem govorimo o ukupnoj količini rada, odnosno tjelesnom i psihičkom naprezanju organizma. Najjednostavnije bi mogli reći da ako želimo kontrolirati opterećenje treninga moramo voditi računa o trajanju treninga i broju ponavljanja s jedne strane, te jačini i brzini izvedbe s druge strane. Kada imamo kvalitetatan i dobro isplaniran ili proveden trening, moramo odmoriti organizam kako bi mu omogućili da povrati potrošenu energiju za nadolazeće aktivnosti. Međutim ovako naizgled jednostavna struktura u sebi krije složenost i mnoge zamke koje naš organizam mogu odvesti u pretreniranost.
Pretreniranost osim što može biti izazvana monotonim (jednoličnim) treninzima, prekomjernim opterećenjima i nedovoljnim odmorom, ona se može javiti u kratkotrajnom (akutnom) ili pak u kroničnom obliku. Kada smo upoznati s osnovom pretreniranosti, slijedeća pitanja koja si postavljamo su: „Koje to negativne posljedice uzrokuje pretreniranost?“, „Kako znam jesam li pretreniran/a?“. Postoje različiti biološki simptomi koji nam mogu ukazati da smo na putu ka pretreniranosti ili da smo već pretrenirani. Nažalost ne postoji niti jedan precizan pokazatelj pretreniranosti, a oni najprecizniji bi bili smanjenje, odnosno pad sposobnosti, osjećaj umora, te nemogućnost napredovanja u treningu.
Ukoliko nismo u mogućnosti direktno ukazati na pojavu pretreniranosti, najbolja opcija je prevencija. Najvažniji preduvjet za prevenciju pretreniranosti je poznavanje mogućih uzroka nastanka pretreniranosti. Najčešći uzroci pretreniranosti su greške u planiranju i provođenju treninga, a neki od primjera bi bili:
- Nerealno visoki ciljevi treninga
- Velika količina/volumen treninga
- Naglo povećanje intenziteta treninga
- Visoki intenzitet treninga kroz duži vremenski period
- Nedovoljna količina odmora
- Dugotrajna provođenje identičnih sadržaja (vježbi)
- Nedostatak praćenja/dijagnostike stanja u kojem se vježbač nalazi
Neke od spomenutih grešaka ili kombinacija nekoliko grešaka mogu dovesti do povećane razine stresa za organizam, koji za rezultat ima pojavu pretreniranosti. Osim grešaka u planiranju i provđenju treninga, greške se mogu dogoditi i na razini životnih navika:
- Nedovoljan ili nekvalitetan unos potrebnih namirnica (prvenstveno proteini, ugljikohidrati, tekućine, vitamini i minerali)
Tekst se nastavlja ispod oglasa
- Nedovoljna količina sna
- Manjak slobodnog vremena (česti izlasci, tulumarenja)
- Konzumiranje alkohola, cigareta, droge
- Emocionalni, obiteljski problemi
Ukoliko je pretreniranost već nastupila, tada moramo poduzeti odgovarajuće mjere kako bi orgzanizam vratili u ravnotežu. Potrebno je smanjiti ili prekinuti trenažna opterećenja (treniranje). Primjenjuju se aktivnosti laganog intenziteta, aktivnosti koje su u funkciji regeneracije i aktivnog odmora. Ovisno o tipu pretreniranosti kod sportaša se primjenjuju i različite terapeutske tehnike u suradnji s liječnikom, kao što su posebna prehrana, povećan unos odgovarajućih vitamina i sl. Najvažnije je pronaći uzroke pretreniranosti, te ih ukloniti. Nakon što se uoči nestanak simptoma pretreniranosti, postepeno se povećava volumen treninga, a nakon toga i intenzitet.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati